Doğukan Aras

Doğukan Aras

mdogukanaras@gmail.com

Burası Iğdır… Burada Meyve Veren Ağaç Her Zaman Taşlanır

24 Ağustos 2023 - 23:29

Iğdır’da yaşayan herkes çok iyi bilir. Bu şehir uzun yıllardır ırkçılığın, kısır çekişmelerin pençesinde yanıp kavruluyordu.
Kim iktidara gelse sen şusun, sen busun denilip ötekileştiriliyordu. Sonuçta herkese köyden farkı olmayan bir şehir (!) kaldı.
Öyle ki, şimdiki Tarım ve Orman Bakanı’na Iğdır’daki toprak kanalların durumu söylendiğinde, sayın Bakan hayretler içinde kalmıştı: “Türkiye’de hala toprak kanal olan yer mi kaldı?”
İşte böyle bir yer Iğdır. Yanı başındaki şehirlerin yıllar içinde nasıl geliştiğini görmesine rağmen, hala iç kısır çekişmelerden vazgeçmeyenler hatta vazgeçmeye niyeti de olmayanlar...
Cantürk Alagöz, 2021 yılında pandemi döneminde ilk olarak Iğdır’a geldiğinde şehrin bu kısır döngüsünü gördü. Önce Iğdırspor’a el attı. Kahve köşelerinden ve sokakta gezen gençleri spora kanalize etti. Iğdırspor, gençliğe umut oldu. Takım BAL liginden önce 3. lige, sonra bir sene arayla 2. Lige yükseldi. Şimdi de 2. ligin en iddialı ve en ciddi yatırımlı kadrosu kuruldu. Bunun yanında yapılan fabrikalar, gelecek sene yapımına başlanacak olan devasa Eğitim Araştırma hastanesi, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yapılan yardımlar herkesin gözünün önünde. 
Cantürk Alagöz’ün bu şehir için yaptığı fedakarlıklardan sadece birisi Eğitim Araştırma Hastanesinin onaylanmasında yaşandı. Cantürk Alagöz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile hastane projesiyle ilgili görüşmesinde Bakan Koca’dan doktorlar için sosyal tesis ve lojman sitesi yapılmasını da istedi. Bunun üzerine Bakan Koca, Cantürk Alagöz’e onu da kendisinin yaparak hibe etmesini istemiş. Cantürk Alagöz de kabul etmiş. Bu konuşulanlar sözde basit gelebilir ama 80 lojmanlı sitenin maliyeti 160 milyon TL civarında. Cantürk Alagöz’ün bu projeyi üstlenmesinin sebebi de hastaneye görev yapmaya gelecek doktorların sosyal imkanlarının olması ve Iğdır’ı kısa sürede bırakıp gitmelerinin önüne geçmek. Yani Cantürk Alagöz, bu siteyi yapıp kiraya verip rant elde etmeyecek. Her türlü masrafını karşılayıp hazırlayıp devlete hibe edecek.
Peki biz ne yapıyoruz?
Güya muhalefet yapmak için her türlü iftiralara çanak tutuyoruz. Neymiş, Cantürk Alagöz hem futbolu hem de siyaseti bir arada götürüyormuş. İnsanın aklı almıyor. Cantürk Alagöz, şu ana kadar futboldan, siyasetten ya da Türk, Kürt ayırmadan insanlara yaptığı karşılıksız yardımlardan bir TL menfaati olmuş mu?
Hele Iğdırspor’un tesisleri üzerinden atılan iftiralar…
 Dönemin valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, bu arsayı Iğdırspor’da kullanılmak üzere kulübe tahsis etti. Cantürk Alagöz de Iğdırspor başkanı olarak o dönemin maliyeti 35 milyon TL’ye (şimdiki maliyeti 150 milyon TL) Süper lig kulüplerini bile kıskandıracak bir tesis yaptı.  Bilindiği üzere o arsada Iğdırspor’dan öncede belediyenin sportif faaliyetlerde kullandığı eski bir saha ve eski kötü bir bina vardı. Tesis yapıldıktan sonra o arsanın sahipleri ortaya çıktı. Sanki ilk defa Cantürk Alagöz oraya yapı yapmış gibi hak iddia etmeye başladılar. Cantürk Alagöz de arsa sahiplerine 16 milyon TL teklif etti. Ancak arsanın mahkemelik olduğu ortaya çıktı.
Emin olun başka bir şehirde olsa böyle karşılıksız yatırım yapan birisine tesislerin yeri direkt hibe edilirdi. Ama başta da dedim ya… Burası Iğdır… Burada bir şeyler yapmak isteyenin önü açılmaz, ayağından çekilir.
Şimdi o arsa olayında Cantürk Alagöz’e asılsız iddialarla buradaki uzantıları üzerinden ulusal medya maharetiyle saldırıyorlar. Yok efendim o arsanın bedeli 22 milyon TL imiş de Belediye 10 milyon TL bedel biçmiş. Cantürk Alagöz’ün sanki aradaki 10 milyon TL’ye hem de Iğdır üstünden ihtiyacı varmış da böyle bir işe girişecek öyle mi?
Sadece şu kadarını söyleyeyim. Cantürk Alagöz’ün 2021 yılından beri Iğdır için her alanda harcadığı paraların toplamı 800 MİLYON TL’yi geçti. Evet telaffuzda kolay geliyor değil mi? Evet telaffuzu kolay ama bu meblağı çıkarıp şehri için harcamak söylendiği kadar kolay olmasa gerek. Kolay olmadığı için bu meblağların %1’ini bile harcayan insanları görmedik.
Günün birinde herkes gibi Cantürk Alagöz de bu şehirden gidecek. Sonra BAL liginde maçlara çıkamayan takımlarımızın maçlarını bol bol izleyip dururuz.


 

Bu yazı 6868 defa okunmuştur.