Dr. Derya Akdemir

Dr. Derya Akdemir

drderyaakdemirr@gmail.com

Asena Kurt Ana

02 Şubat 2021 - 14:17

Tarih boyu tüm Türklerin ve Türk yurtlarının sembolik en önemli iki karakteri olmuştur.

Toplumda öncülük ve liderlik sıfatlarını taşıyan kadınlara Asena, erkeklere ise Bozkurt nitelendirilmesi yapılmıştır.

Bu düşünceyi biraz aralamış olursak karşımıza elbette mitolojik dönemin Tanrıçalarını kıskandıran bir olgu çıkacaktır.

Yunanlar mitolojik Tanrıçalarını öve öve bitiremediler yüzyıllar boyu, bizlerse kendimize ait olanın farkında bile değiliz. Elbette içimizde gözü kara Asenaların yazdıkları büyükçe bir tarihimiz var...

Toparlayacak olursak (!) Asena, Ana Kurt, dişi kurt, lider ana olarak anlam kazanmaktadır.

Diğer bir kazanılmış anlamla şöyle özetleyebiliriz elbette;

Asena, yaşadığı yurdunu, ait olduğu toprağı, Milli ve manevi değerlerini hiç bir korku, endişe duymadan, hayatını hiçe sayarak koruyup kollayan kültürel miraslarına sahip çıkarak töresini gelecek kuşak ve nesillere aktarımını sağlamada öncülük yapıp, yayıp, koruyan ve devamını sağlayan Kurt-Ana Asenadır.

Kurt, tarih boyu Türklerin en önemli sembollerinden bir tanesi haline gelmiştir ve bunun hiçbir siyasi görüş ve parti ile alakası yoktur. Bu durum Türk Milletinin özüdür. Bazı dönemler siyasi figür olarak kullanılsa da gerçek varlığını unutmamıştır.

Bir Yunanın asenası olamaz, Çinlinin, Amerikalının, Arabın vs... Etiketinde Asena olmaz, olamaz! Bu sıfat sadece öz be öz Türklere aittir. Kullanılamaz! Kullanıldığında ise bir numara büyük gelir kullanan bedene...

Asena toplumda liderlik vasıflarını fazlasıyla taşıyarak sıyrılmış, öncü kurt sıfatını, kendi değil, toplum o bireyin vasıflarını göz önüne alarak kabullenmiş ve yakıştırmıştır.

Toplumda, kurttan doğan kurt olur cümlesi bunun en güzel örneği olsa gerek. Ana kurt Türklerin boylarının oluşmasındaki en büyük etkenlerdendir.

Toplumda bazı yanlış zaman ve bireyler üzerinde kullanılmamalı, her şey tam manası ile gerçeği yansıtmalıdır.

Biz gençler bunlara sahip çıkmazsak birileri gelir sahip çıkar, boyar bezer ve tekrar bize satmaya kalkarlar. Zaman kaydıktan sonra bir şeylere kaybettirip daha sonra direnmenin hiçbir anlamı olmayacaktır. Elinde varken kıymetini bilmeli insan bu değerlerin.

Asena Türklerin özüne aittir bu asla değiştirilemez. Öz be öz Türk olan insanlar sadece bu sıfatı kullanabilir. Özümüzü yazarak, yaşatarak sahip çıkmalıyız. Gerçek Asenalara selam olsun.

Eee biraz Düşüne kalın.

Bu yazı 1837 defa okunmuştur.