Dr. Derya Akdemir

Dr. Derya Akdemir

drderyaakdemirr@gmail.com

Soykırımlara Metsamor ile Sinsice Devam Ettiler

07 Mayıs 2021 - 20:24 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 20:42

1915 Yıllarında ermeni taşnak çeteleri Doğu Anadolu bölgesi, özellikle Iğdır ve çevresinde birçok dış güçleri yanına alan ermeniler (Taşnak çeteleri) Iğdır’ın ve bölgede bulunan birçok ilin kaderini değiştirdiler. ermeni taşnak çeteleri yaşlı, kadın, çocuk ve bebek demeden karşılarına çıkan herkesi yani bölgenin sivil halkına karşı büyük soykırım planlarını vahşice hayata geçirdiler. Iğdır’da soykırım günlerini bilmeyen tek bir birey bile yoktur. ermeniler gerek Kafkasya gerek Doğu Anadolu’da monoetnik bir devlet yapısı için planlarını soykırımlar ile uygulamaya başladılar.
Soykırımların ardından bu sinsi planlarını farklı boyutlara taşıyıp bölge insanlarına zarar vermenin farklı bir yöntemi olarak Rusya’nın büyük katkılarıyla Iğdır sınırına on beş kilometre uzaklıkta olan Metsamor canavarını 1977 yılında kurup 1979 yılında faaliyete soktular. Yıllarca çalışan Metsamor nükleer santrali 2005 yılında teknik ömrünün bittiği bilimsel raporlarla ortaya konulmasına rağmen ermeniler tarafından ısrarla kapatılmamıştır. Yıllar önce yaptıkları soykırımı kimyasal boyutlara taşımış modern çağın tüm canlılara ölüm makinası olarak bilinçli bir şekilde oraya konulmuştur. Gerek sınır ülkelerine, gerek Iğdır ve Doğu Anadolu bölgesine etkilerinin yıllar sonra ortaya çıktığı gözle görülür bir gerçektir. ermeniler, Metsamor üzerinden halen soykırımlara devam etmektedir, bu bir insanlık suçudur. Sivil halka ve doğada ki tüm canlılara karşı bencilce yapılan bir suikasttır.
Derhal bu santral kapatılmalı, gerekli bütün önlemler alınmalı, doğada ki tüm canlılar ve insanlar ermenilerin biyolojik laboratuvar kurbanları olmamalıdır. Kesintisiz ve sürekli olarak Metsamor toprağa ve tüm canlılara zehir akıtmaktadır. Metsamor’un bölgeye verdiği ekonomik zararların boyutu araştırılıp hesaplanmalı ve bu zarar ekonomik olarak tazminatla geri alınmalıdır.

Şimdi gelin soykırımlardan bahsedelim!
Metsamor, ermenilerin şimdiye kadar gün yüzü görmemiş en büyük soykırım planıdır ve bu plan sinsice yapılmıştır.

 

Bu yazı 1395 defa okunmuştur.