Dr. Derya Akdemir

Dr. Derya Akdemir

drderyaakdemirr@gmail.com

Ne Yaptınız? Ne İstiyorsunuz?

19 Ağustos 2022 - 11:47

Toplumdaki gittikçe yükselen paradoksal yapının içinde ne kadar özümüz kalabiliyorsak o kadar iyi. Bunun için ters köşe yapmalı manevi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bunun yollarından biri çocuklarımıza bırakacaklarımızdır.
Çocuklar devlete gelecekte yön verecek yapı taşlarımızdır. Onlara çok önem vermelidir. Onlar fikir ve uygulamalarıyla gelecek fenerleridir.
Lütfen kahve köşelerinde, evlerinizde, topluma açık alanlarda, sokaklarda bağıra bağıra küfürler etmeyin. Bu aslında her çocuk için bir travma ve sübliminal bulanıklıktır. Onları zehirlemeyin. Bazıları yeni nesilden yaka silkerken ,onlara ne bıraktığını sorgulasın. Çocuğunuz sizin kaç kitap okuduğunuza tanık oldu.Kaç müsbet davranışınızı gördü. Örneğin sokakta altı,yedi yaşlı bir çocuğunuzun elinden tutup geziyorsunuz. Karşınıza bir kedi çıkıyor. Kediye tekme atıyorsunuz ve bunu çocuk görüyor.Aslında o tekmeyi kendi çocuğunuzun geleceğine atıyorsunuz biliniz çocuk büyüyünce suça meyilli bir birey olacaktır. Her birimiz doğayı ,insanı,hayvanı sevip değer vererek bu dünyayı önemseriz.İşte o gün bu dünya tüm canlılar için yaşanabilir olacaktır. Bir ağacın dalını kırmak yerine konulmayacaksa gereksizdir. Doğadan ihtiyacınız olanı alın. Fazlasını almak insani bir tutum değildir.Doğa kutsalımızdır. Bu bizim töremizdir.
Bizim en temel görevlerimizden biride gelecek nesillere yol göstermektir.Ne yaptık, ne bekliyoruz?!Bu soruyu bu yazıyı okuyan herkes kendisine sorduğunda hataları ve olumlu davranışlarını farkedecektir.Bir not alalım eksi ve artılarımızı. Her çocuk bilinçli ve saygı değer ebeveynleri hak edendir.Tıpkı her neslin hakedişi gibi.Kimi sofraya bal kimi zehir koyar. Çocuğunuz hangisini yesin isterseniz ona yönelip ,yöneltin. Zararın bu kısmından dönmek bile fayda getirir.
Onlara kimliklerini öğretin.Kim olduklarını geçmiş ve geleceklerini görmelerini saylayınız. Bu onları tehlikelere karşı korumuş olacaktır. Geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlamaktır.Siz büyükler korkularınızdan arınıp,cesur adımlar atınız...
Saygı sevgiyi de beraberinde getirir. Saygının olmadığı hiç bir insan ve mekan huzur bulamaz. Huzurun olmadığı yerde sevgi beslenemez kangren olur ve önce aile, sonra toplum, devamında millet ölür. Cehalet adı tamda konulamamış bir canavardır. Bu canavarı beslemeyiniz.
Çocuğunuzun eksik olduğu tarafları düzeltmek doğru değildir.Matematik seven bir çocuğa ısrarla edebiyat sevdirmeye çalışırsanız ,o çocuğu bir matematik dehası olmaktan alıkoyarsınız. İyi olduğumuz alanı daha ileriye götürmek varken eksikle vakit kaybetmemek oldukça mantıklı bir süreci başarıyla tamamlamaya neden olur.
Nesilleri diğer milletlerin hayali kahramanlarıyla kandıracağınıza Türkün Dede Korkutunu,keloğlanı,Atatürk’ü anlatın Onlar doğru yolu mutlaka bulacak bu milletin güçlü,akıllı,Saygılı,kararlı gençleri olacaklardır. Nesil bilinçle yoğrulursa güçlü millet ,güçlü devlet olur.
Geleceği kurtarmak, vatan kurtarmaktır. Gelecek için bir adım bizi yormaz ,bilakis büyütür. Her birey önemlidir.


 

Bu yazı 654 defa okunmuştur.