Dr. Derya Akdemir

Dr. Derya Akdemir

drderyaakdemirr@gmail.com

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti

26 Eylül 2022 - 16:35

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti meselesi gerek Osmanlı, gerek bu Cumhuriyet adı üstünden büyük bir oyun oynanıyor.
Zaten kuruculara baktığımızda bu insanların ilk ziyaretlerini Erbil’e yapmış olmaları ve orada bulunan radikal İslamcı partilerle, Şia milisleriyle bir araya gelmesi sizce de düşündürücü değil midir?
Daha da garip olan kısmı anlatılabildikçe dile getireyim. İlginç bir şekilde ikili güç gösterisinin, sarayayı itibarsızlastırma çabası ve gövde gösterisidir.
Türk Birliğinin beline vurulan bu baltanın sapı kimin elinde bunların devletlerimizce araştırılıp hukuksal boyutta ,örnek teşkili niteliğinde cezalandırılacağını düşünüyorum.
Bu yapay Cumhuriyet yüzyılların tüm dünya Türk’lerininim ruhunu diri tutan ve manevi birlikteliğini oluşturan yegane hedefimiz olan Türk birliğine düşmanca bir girişimdir. Bu yapay Cumhuriyetin varlığı demek, Zengezur Türk koridorunun unutulması demektir.

Azerbaycan tarihi topraklarında yeni bir proje olan Göyce-Zengezur naylon cumhuriyeti Türk topraklarını işgal anlamını taşımaktadır
Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğine husumet birlikteliğidir ve düşmanca motif motif işlenmistir.
Bu iki ülke kardeşliğine saldırıdır.
Bölgede bu Zengezur Türk koridorunu istemeyen hangi devletlerdi .Bunun analizide önemli.Bölgede hangi devletlerim Jeopolitik ve siyasi yaptırım, ekonomik politikası Zengezur koridoruyla sekteye uğrayacaktır. Bunlar önemlidir. Bu yapay Cumhuriyetin sinsi planında ki tüm ibreler bundan yana,Türkiye'yi Nahcivan topraklarında hak iddia etmeye çalışıp, nefret fitillerini ateşlemektir. Bu konunun anlatımında, bir kitap yazılır. Kısaca yazdım ki herkes dikkatli olsun!
İran’ın  ermenistan bölgedeki birbirlerini desteklemesi de aşikar.
Bu yapay Cumhuriyetin kurucuları tek tek araştırılmalı ve bağlantıları da hukuksal boyutta tesbit edilmeli ve gereken yapılmalıdır .Yapılacaktır da.
Azerbaycan -Türkiye hem devlet hem de Millet kardeşliğini ebedileştirmiştir.
Bu iki devletlerimiz Türk Birliğinin omurgasıdır.Türk Birliği hayal ötesinde ebedi bir esas olmuştur.
Tüm dünyadaki Türklerin birleşeceği ve bölgede siyasi,stratejik,askeri,ekonomik alanlarda çok büyük bir güçtür.
Devletlerimiz neyi ne zaman yapacak bilir.Cumhuriyet iki çakarlı araçla, üç beş insanla,bağlantıları gayri meşru gruplar üzerinden yapılamayacak kadar hassas ve önemlidir.
Devlet aklıyla dalga geçenler, devletin altın ezilmeyi hak edenlerdir.

 

Bu yazı 2730 defa okunmuştur.